Elektromobilita

Elektromobilita se pomalu, ale jistě rozšiřuje nejen v zahraničí, ale i v České republice. Podíl elektromobilů v ČR v roce 2023 stoupl na 4,6 %.
Hlavním důvodem pro zavádění elektromobility je nulová produkce lokálních emisí a tím snížení lokální ekologické zátěže.

Wallbox

Dlouhodobě se zaměřujeme na instalaci solárních elektráren na rodinné domy a firemní objekty. Hledáme řešení, jak naložit s vyrobenou přebytečnou energií. Jednou z možností, pokud vlastníte nebo plánujete pořídit elektromobil, je nákup „wallboxu“. Wallbox elektromobil dobíjí přímo v pohodlí vašeho domova. Zkušenosti majitelů ukazují, že i nižší nabíjecí výkon z domácí elektrárny může být dostatečný a nabízí spoustu výhod a ekologický přínos.

Wallbox se připojuje do stávajících rozvodů v objektu a má vlastní jištění. Wallboxy jsou vybaveny tzv. proudovým čidlem pro zajištění optimální nabíjení dle spotřeby. Při výběru správného wallboxu je potřeba zohlednit několik základních parametrů.

Výkon – pohybuje se od 3,7 kW až do 22 kW v závislosti na jedno nebo tří fázovém připojení a jištění (16, 32 A). U domácího využití je potřeba vzít v potaz také integrovanou nabíječku v elektromobilu, která omezuje maximální dobíjecí výkon. Nejčastěji se pohybuje do 11 kW.

Zásuvka nebo kabel – u domácího, či firemního nabíjení je vhodnější zvolit variantu s integrovaným kabelem, pro maximální zjednodušení nabíjecího procesu.

Konektor – dalším důležitým aspektem je také zvolit vhodný typ konektoru. Dnes jsou již standardem pro země EU konektory TYP 2 (Mennekes) – AC nabíjení, pro DC nabíjení pak CCS2. Je možné se však ještě setkat s konektory TYP 1 a CCS1 pro DC nabíjení, které se používají zejména v Japonsku a USA.

Způsob montáže – na sloupek, nebo na zeď.

Nabíjení z přebytků fotovoltaiky

Od října 2021 podporuje pořízení wallboxu i program Nová zelená úsporám. Dotace se poskytuje na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro osobní elektromobil a dalších zařízení nezbytných pro její provoz. Výše podpory je 30 000 Kč na jeden dobíjecí bod. Lze podpořit maximálně 2 dobíjecí body na jeden rodinný dům.

Pokud už vlastníte solární elektrárnu a chcete pouze rozšířit o wallbox. Lze čerpat max. 50 % z celkových výdajů na pořízení. V případě, že si objednáte wallbox společně s elektrárnou můžete čerpat až 205 000 Kč dle vybraného systému, dále 30 000 Kč na jeden nabíjecí bod a k tomu získáte kombinační bonus za realizaci dvou opatření ve výši 15 000 Kč.

Podporovány jsou pouze dobíjecí stanice, které mají funkci řízení odběru elektřiny pro dobíjení elektromobilu z elektrorozvodné sítě dle sjednaného maximálního příkonu. Dobíjecí stanice a příslušné parkovací místo musí být umístěny na pozemku, který přísluší k podporované stavbě domu a je ve vlastnictví žadatele, popř. uvnitř tohoto domu. Podporované dobíjecí stanice nejsou určeny pro veřejnost a komerční provoz.

Výběr dobíjecí stanice

Na trhu každým dnem přibývají nové dobíjecí stanice od různých výrobců. Většina z nich ale neumí efektivně hospodařit s přebytečnou energií vyrobenou solární elektrárnou, protože nekomunikují s wattrouterem. Každý uživatel by se před pořízením wallboxu měl zamyslet nad tím, zda pořízení tohoto zařízení, bude v jeho případě dávat smysl. Nejvíce přebytků energie se vytváří během dne, kdy svítí slunce. Pokud jste vlastník elektromobilu, který je celý den v práci a o víkendu jedete s rodinou na chatu nebo výlet. Znamená to, že elektromobil budete dobíjet ve večerních hodinách, kdy už slunce má nejmenší sílu a elektrárna skoro nevyrábí. V žádném případě nedoporučujeme nabíjet elektromobil z baterií solární elektrárny. Snižujete si tím životnost celého bateriového uložiště.

Chceme svým zákazníkům nabídnout wallboxy, které nám dávají smysl a opravdu pomůžou s využitím přebytečné energie. Proto jsme se rozhodli pro nabíječky výrobce SolaX a dále firmy Olife Energy.

SOLAX SMART EV CHARGER (G2)

Jedná se o inteligentní dobíjecí stanice pro elektromobily od hlavního leadera na trhu hybridních střídačů. Splňuje podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám, protože umožňuje dynamické nabíjení, omezení nabíjecího proudu ze sítě a tím tedy využijete maximum energie z vaší FVE elektrárny.

Tento charcher byl primárně navržen pro hybridní střídače SOLAX, díky tomu s nimi perfektně spolupracuje, vy využijete všechny jeho funkce naplno a získáte dokonalou kompatibilitu a synchronizaci. Může být instalován i ke stávajícím střídačům.

Hlavní výhody

  • volitelně zásuvka nebo kabel typu 2
  • vestavěná 30ma RCD typu A a 6ma DC ochrana
  • integrována PEN ochrana bez nutnosti použití uzemňovací tyče
  • šifrovaná komunikace na základě TSL
  • chytré dynamické řízení nabíjení
  • široká provozní teplota – vhodné pro instalaci uvnitř i venku
  • kontrola toku energií pomocí solax systému
  • možnost využití 100% zelené energie z vaší FVE elektrárny
  • více nabíjecích módů (green, eco, fast, timer, smart)
  • integrovaná RFID funkce
  • jednoduchá instalace
  • nastavení časovače např. v době nízkého tarifu hdo
  • vzdálené nastavení a monitorování pomocí webu nebo aplikace

Olife Energy Wallbox

Další inteligentní dobíjecí stanice pro elektromobily se stylovým vzhledem a vysokým výkonem je kousek od vyvýjený a vyráběný v České republice společností Olife Energy.

Mezi výhody patří kromě nabíjecího výkonu 22kW, volby kabelů mezi Typy 1 nebo 2, také minimalistický design. Wallbox umí identifikaci uživatelů podle RFID čipu, systém řízení nabíjení. Další pokročilé možnosti nabízí Wallbox Smart s pokročilou vzdálenou administrací, diagnostikou a schopností proměnit se ve veřejnou nabíjecí stanici.

Hlavní výhody

  • volitelně kabel Typu 1 nebo Typu 2
  • integrována PEN ochrana bez nutnosti použití uzemňovací tyče
  • chytré dynamické řízení nabíjení
  • široká provozní teplota – vhodné pro instalaci uvnitř i venku
  • kontrola toku energií
  • možnost využití 100% zelené energie z vaší FVE elektrárny
  • integrovaná RFID funkce
  • jednoduchá instalace
  • vzdálené nastavení a monitorování pomocí webu nebo aplikace

Dlouhé záruky

Jsme tady pro vás i po realizaci. Nabízíme vám nadstandardní záruční servis, a to až 10 let na střídače a 10 let na baterie. U panelů, kromě záruky  25 let na lineární výkon, nabízíme  až 15 let na jeho mechanické části.

Kontaktujte násNejčastější otázky