Stále oddalujete pořízení solární elektrárny? Není na co čekat!

V roce 2022 vedle cen energií podraží i jejich distribuce, rozhodl úřad. Připlatí si tak domácnosti, firmy a všechny další subjekty.

Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta. Vyplývá to z oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje.

U elektřiny bude tvořit regulovaná část stanovovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) přibližně 40 procent výsledné ceny, tedy méně než v letošním roce. V příštím roce cena této regulované složky vzroste o 2 procenta.

V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé, a i u té je třeba počítat se zdražením. Dle ERÚ dodavatelé energií promítají do ceny nákupy drahých energií na burze.

„Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií,“ prozradil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

ERÚ očekává, že v příštím roce domácnostem celková cena elektřiny vzroste v průměru o téměř pětinu.

Analytik Komerční banky Bohumil Trampota uvedl, že se nárůst regulované ceny elektřiny a zdá být mírný. „Bohužel celkový růst bude podstatně vyšší. Cena se skládá z regulované a neregulované (tržní) části. A právě tržní část ceny u této komodity vyšroubuje celkovou cenu podstatně výše. Odhadovat celkový růst není úplně jednoduchá otázka. Podle mě by to mohlo být o zhruba třetinu,“ řekl Trampota.

 

Jaká část ceny se reguluje u elektřiny | Foto: ERÚ

Podle ekonoma Natland Petra Bartoně ztrácí regulovaná složka svůj význam na celkové ceně. „Pokud doposud v celkové ceně tato regulovaná složka hrála druhé housle, ode dneška bude hrát housle třetí,“ řekl Bartoň. S rostoucími cenami elektřiny se bude podíl regulované složky snižovat.

Změna ceny regulované části energie u konkrétního zákazníka se bude odvíjet od distribučního území a povahy odběru. U elektřiny na území ČEZ Distribuce dosahuje nárůst 3,6 procenta, u EG.D 3,9 procenta a u PREdistribuce 3,3 procenta.

Do regulovaných cen elektřiny se nyní negativně promítají rostoucí náklady na krytí ztrát a na poskytování podpůrných služeb, které navyšuje drahá silová elektřina na burzách. Rostou také náklady na nezbytné investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů.

Se zdražením musí počítat i firmy

Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách. Regulovaná složka elektřiny na hladině velmi vysokého napětí tvoří 17 procent z ceny, u vysokého napětí to je 29 procent. ERÚ očekává, že celková cena elektřiny pro firmy a podniky v příštím roce vzroste na vysokém napětí v průměru o 44,4 procenta a na velmi vysokém napětí o 52,6 procenta.

Samotná regulovaná složka ceny elektřiny firmám a podnikům na hladině velmi vysokého napětí v příštím roce klesne v průměru o sedm procent, na hladině vysokého napětí naopak mírně vzroste o 0,3 procenta, oznámil úřad.

Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, pro příští rok se počítá s částkou 45,6 miliardy korun. Více než polovinu nákladů na podporované zdroje, 27 miliard korun, uhradí státní rozpočet. Zbývající část ale pokrývají zákazníci.

Pokud budou notifikovány a vládou aktivovány všechny podpory podle novely zákona o podporovaných zdrojích v průběhu příštího roku, bude nutné úměrně tomu navýšit státní dotaci na tyto podpory, jinak se náklady projeví značným nárůstem cen pro průmysl. S navýšením dotací ze státního rozpočtu současná vláda po aktivaci podpor počítala.

„Drobní spotřebitelé ve většině případů přispívají 495 korun z každé odebrané megawatthodiny elektřiny, což je zároveň zákonný strop, který nesmíme překročit. Velcí odběratelé proti tomu přispívají typicky podle svého rezervovaného příkonu, což je pro ně výhodnější a bude tomu tak i nadále, ačkoliv příspěvek vzroste,“ uvedl již dříve předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v České republice vyplaceno přes 430 miliard korun.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Dlouhé záruky

Jsme tady pro vás i po realizaci. Nabízíme vám nadstandardní záruční servis, a to až 10 let na střídače a 10 let na baterie. U panelů, kromě záruky  25 let na lineární výkon, nabízíme  až 15 let na jeho mechanické části.

Kontaktujte násNejčastější otázky